Kdo je horský vůdce?

Horský vůdce s licencí IFMGA je někdo, kdo má nejvyšší kvalifikací na světě pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení či alpinismu. Horští vůdci mají mnoho různých podob – co však mají všichni společné je jejich nadšení pro hory. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnotícím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky, resp. maximálně 5 let. Výukový program se skládá z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky. Výcvik pak pokračuje dílčí zkouškou - aspirant horského vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod přímým a nebo nepřímým dohledem horského vůdce. Důvodem těchto aspirantských túr je po dobu minimálně jednoho roku získání zkušeností a praxe přímo při vedení hostů v terénu. Po této zkušební době a absolvovaní několika dalších bloků výuky je aspirant připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem horský vůdce UIAGM. Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Zkrátka, horští vůdci jsou mezinárodní odborníci co se týče hor.

Proč si najmout horského vůdce?

Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste si vybrali toho nejlepšího. Tu nejlepší osobu, nejlepšího lezce a alpinistu, se kterým se můžete vydat kamkoli, kam vás vaše ambice zavedou dnes i v budoucnu. Čeští horští vůdci vyžadují nejvyšší vstupní standard ze všech kvalifikací v České republice a mezi svými členy mají mnohé z těch nejlepších v celé zemi. Čeští horští vůdci zvládnou na lyžích všechny typy terénu, od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Vůdci vám také mohou dát pár užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit vaši techniku v náročnějších podmínkách mimo stopu, a jsou takřka jedinými kvalifikovanými profesionály, kteří vám mohou poskytnout základní dovednosti v oblasti skialpinismu.
Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně mezinárodní přehled o horách. Vůdce vás může na vašich cestách doprovázet do libovolných míst na světě, kam vás vaše nohy zavedou, a na úroveň, k níž směřujete. Musíme říkat víc?
A kromě toho... Mnozí vůdci rozšiřují své služby a obstarávají pro své klienty kompletní cestovní plán, zařizují dopravu, chatu a ubytování v údolí. Takže pokud jste vytížený člověk, který hledá způsoby, jak maximalizovat svůj volný čas v horách, nepotřebujete nic než českého horského vůdce, který z vašich ramen převezme veškerou zodpovědnost za organizaci. Najde pro vás ty nejlepší dostupné podmínky – vše, co musíte udělat, je, že dorazíte!

Jak si najmout horského vůdce?

V seznamu horských vůdců na našem webu si podle svých požadavků, specializace a destinací vyhledejte vůdce a kontaktujte ho na uvedeném telefonu nebo emailu. Případně napište nám a my přepošleme váš požadavek dále. Cenu za výstup s rozpisem služeb vám zašle vůdce na základě vašeho dotazu.

Jak je to s pojištěním?

Každý horský vůdce má uzavřenou profesní pojistku. Tahle pojistka kryje zodpovědnost za škodu vůči klientům. Nicméně každý klient by měl mít uzavřenou vlastní úrazovou pojistku na horské aktivity. Aktuální profesní pojistka horských vůdců je k nahlédnutí.

Profesní pojistka horských vůdců

Jak se mi horský vůdce prokáže?

Každý horský vůdce musí mít u sebe průkaz s platnou členskou známkou - viz obrázek. Každý klient má právo žádat horského vůdce o nahlédnutí. Pokud se túra koná v zahraničí (v některé z členských zemí EU), horský vůdce je povinen mít u sebe EPC dokument opravňující vykonávat činnost v dané zemi. Potřebné dokumenty závisí na konkrétní zemi.

Máte další otázku?

Napište nám